På en gammal hästgård i Romelanda, med vidsträckt utsikt över Göta Älv och öppna ängar, har Anette och Benny byggt sitt nya drömhem. Här fick inga beslut forceras fram. I stället växte drömmen fram under flera års eftertänksam planering, där varje detalj fick mogna tills den kändes självklar. Resultatet är ett klassiskt vitt lösvirkeshus där generationsliv och djur blir en självklar del av vardagen.
När Benny och Anette bestämde sig för att bygga ett nytt bostadshus på sin hästgård i Romelanda inleddes år av noga planering. Först när helheten mognat och landat hos dem båda, kände de sig redo att trycka på startknappen. “Vi höll nog på och planerade i 2-3 år innan vi kände oss klara med alla detaljer. Eftersom vi bodde i vårt gamla hus här på gården så upplevde vi ingen stress. Processen fick ta den tid det tog för att vi skulle känna att vi tog rätt beslut. Vi har skojat mycket med vår säljare David om att vi måste varit hans segaste kunder! Han har varit fantastisk genom hela processen. Vi har känt oss väldigt trygga och delaktiga tillsammans med Alingsås Huspaket från första stund”, konstaterar Anette.


Välkomna hem till Anette och Benny!
Höjde taket och breddade huset
Det som bollades mest i den tidiga processen var husets planlösning. Efter att ha besökt många visningshus och analyserat en mängd olika planlösningar kom de till slut fram till vad de gillade bäst. “Det tog ett tag innan vi kunde sätta fingret på varför vi trivdes bättre i vissa visningshus och inte i andra. Till slut kom vi fram till att det var takhöjden som gjorde att rummen kändes så luftiga och rymliga. Det resulterade i att vi valde 270 i takhöjd på nedervåningen i huset, vilket vi är väldigt nöjda med. Vi valde till slut att även bredda huset lite till för att få en ännu rymligare känsla inomhus. Det höll vi på och krånglade med vår säljare David om, men det var aldrig några problem! Han har varit en stjärna. Han är väldigt kunnig, kom med bra information men vågade också ifrågasätta vissa val och uttrycka sin egen åsikt under processen – vilket vi uppskattade”, berättar Benny.


En av favoritplatserna i huset är vid den stora köksön. Här äter de gärna både frukost och middagar med vänner och familj.
Gick i tidig pension för att projektleda bygget
Anette är lärare och har jobbat inom skolans värld hela sitt yrkesliv. Genom åren har paret också varit engagerade som familjehem, där de i perioder öppnat upp sitt hem för behövande barn och ungdomar. De sista åren, innan Benny valde att gå i tidig pension för att själv projektleda husbygget, drev han en butik och en VVS-grossist. “Jag kommer egentligen från IT-branschen. Fast det var på den tiden innan det hette IT. Så det är ett bra tag sedan. Idag är jag allt-i-allo här på gården, vilket också är ett heltidsjobb”, skrattar Benny. “Ja, nu är han 100% ‘bonne’ istället”, tillägger Anette glatt medan hon startar kaffekokaren i det rymliga köket.

Badrummet på nedervåningen går i mörka toner med varma inslag av en klinker som ser ut som trä.
Tre 80-åringar flyttade det gamla huset
Benny och Anette flyttade in i sitt nybyggda lösvirkeshus i oktober 2023. Även om paret tog god tid på sig med förberedelserna inför bygget så gick själva byggprocessen snabbt. Efter 8 månader stod det vita trähuset färdigt med utsikt över Tjurholmen och Göta Älv. “När vi köpte gården 2001 så stod det faktiskt ett vitt hus precis på denna platsen. Det första vi gjorde var att flytta det huset lite längre bort på gården. När man tänker på det så var det en fantastisk process egentligen. Tre gubbar, som alla fyllt 80 år, kom hit och rullade bort hela huset på slipers med en gammal grålle! Vi hade förberett en ny grund med källare där de satte ner huset. Sedan bodde vi där i alla år tills vi bestämde oss för att låta min dotter med familj ta över huset och istället bygga ett helt nytt hus till oss. Ett stenkast härifrån bor också min son med sin familj så vi har nära till både barn och barnbarn. Benny har också barn sedan tidigare, två söner och en dotter”, berättar Anette.


Paret valde en lite högre modell på fönster för att ge huset fina proportioner både interiört och exteriört.
Siktlinjer och slitstarka ytskikt
Det finns många saker i huset som paret är extra nöjda med. En av detaljerna är siktlinjerna i huset. Direkt när man kommer in i hallen slås man av den vidsträckta utsikten över ängarna och åkrarna på var sida om Göta Älv. En annan detalj som är genomgående i hela huset är golvet. “Golvet är vi väldigt nöjda med. Det är ett slittåligt vinylgolv som ser ut som trä. Det var ett måste kände vi eftersom vi både driver en kennel med uppfödning av Labradoodle och har fem barnbarn. Nu behöver vi inte oroa oss om någon kör in en cykel genom ytterdörren för det går nästan inte att repa detta golvet”, konstaterar Benny.


Anette gillar att fynda på Blocket och Marketplace och nästan alla möbler och inredning i huset är hittade second hand.
Behövde inte uppfinna hjulet
För att skapa ett lugn och en enhetlighet i huset tog Anette och Benny hjälp av experterna i sin lokala färgaffär. Där fick de tipset att de inte behöver uppfinna hjulet när det kom till husets färgsättning. De använde sig istället av en färdigkomponerad färgkarta i toner som de gillade och utgick från kulörerna som är framtagna för att passa tillsammans. “Vi är väldigt nöjda med husets färgsättning. Vi utgick från en färdig färgkollektion vilket sparade oss både tid och energi samtidigt som vi fick en helhet som känns genomtänkt. När det kommer till färg så är vi också väldigt nöjda med våra röda spröjs och röda dörrar”, säger Anette.


Biorummet är populärt bland både vuxna och barn.
Ett eget biorum
Benny har ett stort intresse för musik och film, vilket resulterat i att huset har fått ett eget biorum. “Benny hade ett biorum i sitt förra hus och var väldigt nöjd med det. Jag var emot det först men då sa Benny såhär: ‘Anette du har ett helt ridhus där ute! Då kan jag få bygga ett litet biorum’. Det hade han ju faktiskt rätt i och nu är jag jätteglad att vi gjorde det! Vi hänger ofta där inne och lyssnar på musik eller kollar på film. Biorummet är såklart väldigt poppis hos barnbarnen. De älskar att få kolla på film där inne”, säger Anette.


Husets övervåning består av ett stort allrum med soffgrupp i ena änden och kontorsyta i motsatt väderstreck. Här uppe finns också tre sovrum med varsin walk-in-closet och två badrum.
Sågs inte på 34 år
Nu är det många år sedan Anette och Benny träffades. Även om de båda var skilda och hade barn från tidigare förhållanden när de blev tillsammans så var de inte helt okända för varandra. “Vi gick faktiskt i samma klass från ettan till nian. Vi är båda uppväxta i Ytterby och hängde i samma gäng genom hela grundskolan. Sedan sågs vi inte på 34 år! Vi hade aldrig någon fling på den tiden, men i samma period som Benny skilde sig fick han reda på att jag också var nyskild. Då skrev han till mig på Facebook, och på den vägen är det”, ler Anette.

I sitt sovrum har paret ett eget badrum, vilket gör det enkelt att ha övernattande gäster hemma utan att man stör varandra.
“Det roligaste man kan göra”
“Det har varit en jättekul process! Att bygga hus är nog det roligaste man kan göra. Får man någon gång möjligheten så vill vi verkligen uppmuntra alla till att ta chansen! Alingsås Huspakets process passade oss väldigt bra och husbygget flöt på fint hela vägen. Det vi gillade var att man får vara med och påverka allt i processen – från hela planlösningen till små detaljer som placering av eluttag. Även om jag aldrig hade projektlett ett bygge tidigare så har det gått väldigt smidigt. Det är inte så krångligt när man tar ett steg i taget. Vi har haft bra hantverkare här också. Det såklart underlättade mycket”, berättar Benny.
“Även om vi hela tiden kände på oss att allt skulle bli väldigt bra så har det faktiskt blivit bättre än vi kunnat föreställa oss”, avslutar Anette.

Anette med hästarna Penny och Beatrize.
Våra bästa tips:
- Åk runt och titta på andra hus för att plocka ihop idéerna till ert eget
- Bor man på landet är det väldigt praktiskt med en groventré
- Egen walk-in-closet till alla sovrum – man kan aldrig få för mycket förvaring
- Du behöver inte uppfinna hjulet – ta hjälp av proffs! Tex när det kommer till färgval
- Försök få det enhetligt – ta tex med er ett golvprov när ni ska kolla på alla andra detaljer till huset


Det vita huset går i klassisk stil med röda dörrar och fönster.
Korta fakta:
- Husstil: Klassiskt trähus
- Storlek: 250 kvm
- Plats: Romelanda i Kungälvs kommun
- Antal rum: 6 rum och kök
- Byggtid: 8 månader
















